Válečné metody jsou rychlé a neúprosné. Jelikož početní stavy evropských vojáků mohou být jen omezené, přikročuje se k místním odvodům, a tak to jsou hlavně afričtí vojáci, kteří dobudou Afriku na účet Francie. Faidherbe, guvernér Senegalu za Druhého císařství vytvořil první jednotky "senegalských střelců". Ti si zachovají tento název i když nábor do nich se později děje hlavně mimo Senegal.
Prémie a žold mohou přilákat budoucí vojáky. Při dobývání Súdánu se ale často postupovalo jinak. Když se pociťovala potřeba dopinit stavy, otevíraly se na ?stanicích? (u posádek) záznamníky ?náboru dobrovolníků?. Když byli o tom předem uvědoměni obchodníci s otroky, přiváděli sem své ?zboží?. ?Zajatec? v dobrém použitelném stavu byl vesměs odkoupen (v letech 1895-1900) za méně než 300 franků. Prodán proti potvrzení příjmu a podpisu ?osvobozující listiny?, byl zajateč pokládán za ?osvobozeného? k tomu, aby se dal ?dobrovolně? najmout.Ve velkých kampaních se ve značném rozsahu sahalo vedle pravidelných útvarů k útvarům ?pomocným?, které se rekrutovaly bez jakéhokoliv žoldu, za slib účasti na loupení a zvláště na dělení poražených uvržených do otroctví. Jeden francouzský důstojník, který se zúčastnil dobytí Sikassa (Mali) v roce 1898, popisuje ?plenění? města takto:?Po obklíčení, útok. Dává se rozkaz k plenění. Všechno je vzato nebo zabito. Všichni zajatci v počtu asi 4 000 jsou shromážděni do houfu.Plukovník započne s rozdělováním. Sám to zapisoval do notýsku, pak to vzdal a řekl: `Rozdělte to'. Dělení se dělo v hádkách a s pomocí ran. A pak na cestu! Každý Evropan dostal ženu podle svého výběru. Při návratu se zajatci, se dodržovaly etapy po 40 kilometrech. Děti a všichni ti, kteří byli unaveni byli zabiti pažbami pušek nebo bajonety.?Mrtvoly byly ponechány na pokraji cest. Během těchto etap, muži zrekvírovaní cestou aby nesli proso, zůstávali pět dní bez přídělu potravin. Jestliže si vzali hrst prosa, které nesli, dostali 50 ran provazem."
Jiný autor uvádí: ?Scény, které doprovázely v minulém roce dobytí Sikassa, byly jen reprodukcí těch, jež následovaly při plenění Segou, Nioro a všech měst dobytých našimi zbraněmi. Bylo to po stovkách, tisících, jak se naše nepřetržité kolony zvětšovaly, jakož i počet otroků."
Když na zasedání Poslanecké sněmovny 30. listopadu 1900, Vigné d'Octron pranýřuje hrůzy dobytí Súdánu, Le Myre de Vilers, kolonista každým coulem, mu odpovídá: ?Náš ctihodný kolega kritizuje ty, kteří tam popravují. Ale já obviňuji vlády. Nemohou nevědět, že když pošlou jednotky několik tisíc kilometrů daleko od jejich operační základy, bez dopravních prostředků, bez potravy, bez směnného zboží, jsou tyto jednotky nuceny žít na úkor místníchobyvatel, zrekvírovat bezpočet nosičů, kteří pokrývají stezky svými mrtvolami...Africké války XIX. století byly omezeny ve svém účinku malým účinkem tehdejších zbraní. Fakticky zdevastovaly jen některé oblasti. Koloniální dobyvačné války zuřily naproti tornu všude a nešetřily ani ?zpřátelené? vesnice, které byly sice uchráněny před zbouráním, ale byly téměř úpině zruinovány rekvírováním obilí, dobytka, nosičů.Vrchol této hrůzy byl dosažen v roce 1899 ?Voulet-Chanoinovou misí?. (Nazvána podle jmén dvou kapitánů, kteří jí veleli). Tito dva důstojníci se již ?vyznamenali? v zemi Mossi (dnešní Burkina Faso) svými ?prušáckými? metodami.© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.