header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Černá Afrika pod francouzskou kolonizací VIII.

DEMOGRAFICKÉ ÚDAJE -  Obchod s otroky od XVI. do XIX. století demograficky oslabil Afriku. Traumatický šok z výboje jí zasadil novou ránu, snad ještě brutálnější, i když časově omezenější. Boje, následně nadměrné využívání nosičů a odvod mužů na práce, zabavování potravin i dobytka, zvyšují úmrtnost. Zeslabují obyvatelstvo, jež je citlivější na epidemie a na jiné nehody - kupříkladu sucho.

 ?Menší nehody - sucho, invaze kobylek - byly umocněny a zdramatizovány souběžným koloniálním odvodem potravin a práce, aniž by správa zajistila prostředky pro nutný zákrok."

 

 V období 1880-1920 došlo k největšímu demografickému poklesu, jejž konec konců nelze vyčíslit vzhledem k nedostatečným statistickým informacím. V Dahomeji (dnes Benin), což byla jedna z nejhustěji obydlených a poměrně pacifikovaných kolonií byl zaznamenán v letech 1900 až 1920 pokles obyvatelstva o 9 %.

 

 Pokles byl zajisté citelnější v oblastech s omezenějšími zdroji a postižených násilnými masovými odvody mužů, dobytka a potravin s ohledem na dané zdroje, jako v Nigeru14 nebo v Mauretánii.

 

 V oblastech Francouzské rovníkové Afriky vylidněné a zpustošené zneužíváním koncesionářského systému (Středoafrická republika) nebo těžbou dřeva (Gabun) byl pokles ještě masovější. Od 30 do 50 %. (Například v Gabunu, kde dospělí muži byli ?odvedeni? aby pracovali v lesích na základě kontraktů na dva roky, a vesnice, kde zbyly jen ženy, děti a starci pěstující maniok, musely ony lesní pracovníky živit.)

 

 V oblastech Súdánu a Sahelu vyvolaly velká sucha v letech 19131914, 1930-1933 a nakonec sucho v roce 1972 následující nedostatek a bídu. Jejich důsledky byly zhoršeny politicko-ekonomickým kontextem (válka 1914-1918), krizí a hospodářským útlumem v třicátých letech.

 

 Teprve v třicátých letech se začaly pocit'ovat první účinky masové medicíny. Nezávislá Afrika přešla od demografického poklesu k populační explozi. Dodnes, ale společně s bídou a podvýživou stále přetrvávají důsledky ekonomického režimu zděděného po kolonializaci. To vše ještě zhoršují vnitřní konflikty. Ale to už je jiná kapitola historie.

 

Jean Suret-Canale

Údaje zde použité byly ve značné míře vypůjčeny z prací:

 Afrique noire occidentale: géographie, civilisation, historre, Paříž, Editions sociales, 1958 (opět. vyd. 1968).

 Afrique noire - L'ére coloniale (1900-1945), Paříž, Editions sociales, 1964 (opět. vyd. 1982).

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .