School of America (SOA)… Škola, založená v roce 1946 v severoamerické části Panamského průplavu jako nejvýznamnější vojenské výcvikové středisko v Latinské Americe, umožnila Spojeným státům vycvičit a ideologicky vyškolit víc než 60 000 vojáků. Renomovaná vojenská akademie School of America (SOA) vycvičila ročně až 900 důstojníků z latinskoamerických zemí. "Učíme se zabíjet, chceme zabíjet", řvou mladí rekruti. Přes mnohá nová hesla i v současnosti vychovává profesionální vrahy.
V roce 1984 byla podle dohod Carter-Torrijo přemístěna do Fort Bennig. Mezi jejími žáky najdeme smutně proslulá jména - patří k nim například argentinští pučističtí generálové Viola, Videla, Galtieri, diktátoři jako Pinochet (Chile), Somoza (Nikaragua), Manuel Noriega (Panama), Stroessner (Paraguay), Hugo Banzer (Bolívie), Juan Melgar Castro a Policarpio Paz García (Honduras), Carlos Humberto Romero (Salvador)…. Ano, deset absolventů v šesti různých zemích se protidemokratickými manévry probojovalo na nejvyšší místa, ať již panamský Noriega, argentinský Viola, salvadorský velitel "eskader smrti" generál d´Abuisson, Michelsen z Pinochetovy policie. Ale ty jsou jen špičkou ledovce…
Tato škola byla nástrojem doktríny národní bezpečnosti s jasným cílem pomoci latinskoamerickým armádám v boji proti "komunismu". Podporou diktátorů, pučů, fašizace, fašismu. „Protipovstalecký“ výcvik v ní probíhá ideologickou indoktrinací, navazováním přátelských vztahů a přijímáním amerického "way of life". Odtajnění mnoha dokumentů Clintonovou administrativou umožnilo odhalit doporučované postupy v jejích učebnicích: mučení, popravy, vydírání, uvěznění příbuzných podezřelého jako způsoby vyšetřování, nezákonné postupy jako "zmizení", tedy porušování lidských práv, které postihlo celý kontinent. Washington sice prohlašoval, že SOA neodpovídá za chování "nedobrých elementů". Příručky školy (do roku 1991, poté v trochu skrytější formě) však obsahovaly návody k únosům, vydírání, mučení, hromadným popravám, používání "séra pravdy". SOA dávala svým absolventům za vzor např. ministra obrany Guatemaly Gramaja, který během týdne zmasakroval více než tisíc Indiánů. Zajímavé je, že latinskoameričtí důstojníci si "kapesné" ve výši 35 000 dolarů zajistili z drogových kšeftů...
Po trvalém tlaku občanů (sdružených např. ve School of Americas Watch, http://www.soaw.org) v samotných Spojených státech byla škola v roce 2000 prezidentem Clintonem nakonec sice uzavřena, ale záhy byla znovuotevřena s novým názvem: Institut západní hemisféry pro bezpečnostní spolupráci.
Na základě článku v http://www.monde-diplomatique.fr/cahier/ameriquelatine/ecoleus a http://www.soaw.org/
Radek Grabovský
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.