header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Dvojí porážka v jednom měsíci

Říjen 2021 bude v dějinách českých komunistů zapsán dvakrát černě. 173 delegátů se rozhodlo pro jistotu pomalého umírání, místo pokusu nepadnout na kolena. Buržoazie jak česká, tak ta unijní je spokojená, jejich investice se vyplatila. Je překvapivé, jak delegáti nejsou schopni vidět realitu.

Koho chtějí bohové zničit, toho raní slepotou... ten potlesk ve stoje pro Vojtěcha Filipa, když chválil celou svou politiku a obviňoval z neúspěchu zlé kritiky, byl znakem spoluviny. Není jasné, proč tedy odstupoval, nebyl tedy poražen ani nebyla poražena jeho politika.

Nástupci jsou vlastně ti, kteří spolu s ním řadu let na nejvyšších místech stranického žebříčku spoluutvářeli a vykonávali politiku, která KSČM přivedla mimo parlament, poprvé za 100 let její existence. Alternativa nemohla být zvolena, bylo by to vlastně od mnohých delegátů, kteří byli i na minulém sjezdu, přiznání, že se tenkrát spletli. Dospělí lidé neradi přiznávají vlastní chybu. Místo radikálního obratu máme pokračování v linii strany, která vede komunisty od porážky k porážce. Linii přizpůsobení se domácímu řádu a EU, linii social-demokratismu, odbourávání všeho komunistického. Příští rok přijde další porážka.

Chtělo by se říci: „blahopřejeme vám soudruzi“, ale nemoc těla je vždy provázena i nemocí duše a zatemněním rozumu a tak nám nezbývá než popřát co nejméně bolestné umírání.

Konec afghánské Potěmkinovy vesnice

Je dobojováno. Po pár týdnech bojů zmizel z mapy světa loutkový stát Afghánistán, o kterém říkali, že je „demokratický“. Jeho představitelé zmizeli s penězi do zahraničí a mnoho dalších lidí ještě čeká na kábulském letišti na svůj osud. Peníze na zbraně, které vlády utrhávaly svým lidem od úst (přece jenom máme nějaké závazky vůči spojencům, a zbrojařům to vyhovuje) dnes tyto zbraně spokojeně přebírají ozbrojenci Islámského emirátu Afghánistán.

Číst dál...

Komunisté a národní hnutí

K ostatním příspěvkům na brněnském semináři "Buď socialismus, nebo barbarství - Současná levice, charakter a možnosti" 19. června 2021 doplňujeme ten od Petr Hampla .

Další příspěvky na konferenci:

Věra Klontza Jaklová http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4691-jak-prezit-anthropocen
Karel Klimša http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4692-kam-se-podeli-volici-a-proc
Radim Valenčík http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4693-nekolik-otazek-k-levicove-politice
Josef Skála http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4707-sance-a-dluhy-parlamentni-levice

Číst dál...

Šance a dluhy parlamentní levice

Příspěvek Josefa Skály na brněnském semináři "Buď socialismus, nebo barbarství - Současná levice, charakter a možnosti" 19. června 2021.

Další příspěvky na konferenci:
http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4691-jak-prezit-anthropocen
http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4692-kam-se-podeli-volici-a-proc
http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4693-nekolik-otazek-k-levicove-politice

Seminář o stavu a výhledech levice, pořádaný brněnskými komunisty, začínal v deset ráno. Díky požáru kamiónu na dálnici tam tři z nás, vystupujících, dorazili až kolem půl čtvrté. A stačili tak zodpovědět spíš jen otázky z pléna. Seminář má však oslovit i širší publikum. Co mělo zaznít spatra a jen z pár poznámek, tak zpřístupní až text pro sborník, vydaný organizátory.

Česká parlamentní levice je v krizi, nemající obdoby. Ve volbách se propadá čím dál níž. Voličské preference jsou ještě bídnější. Žalostné je to i z hlediska jiných kritérií. Platí to nejen o sociální demokracii, ale žel i o KSČM.

Číst dál...

Několik otázek k levicové politice

Příspěvek Radima Valenčíka na brněnském semináři "Buď socialismus, nebo barbarství - Současná levice, charakter a možnosti" 19. června 2021.

Několik otázek k levicové politice

"I hlupák dokáže položit otázku, na kterou ani deset mudrců neodpoví."
(Ruská lidová moudrost)

Číst dál...

Kam se poděli voliči a proč?

Příspěvek Karla Klimši na brněnském semináři "Buď socialismus, nebo barbarství - Současná levice, charakter a možnosti" 19. června 2021.

Do BRNA jedu vždycky rád. Děláte tady tu stranickou práci dobře, poctivě, opravdově. Jste dobrá parta. Přemýšlíte komunisticky! A je tu vysoká hladina IQ!

Není to obvyklá zdvořilost, jaká se úvodem říkává. Já jsem v podstatě nezdvořák, takže říkám jen to, co si myslím. Je to konstatování opřené o zkušenost.

Číst dál...

Jak přežít anthropocén?

Příspěvek Věry Klontza-Jaklové na brněnském semináři "Buď socialismus, nebo barbarství - Současná levice, charakter a možnosti" 19. června 2021.

Cílem příspěvku je vysvětlit současnou krizi doprovázenou totální vyprázdněností společensko-ekonomického systému, a v závěru navrhnout řešení.

Začněme tím, že většina z nás, pokud ne všichni, si uvědomuje, že je něco shnilého v království dánském, ať už dochází k recepci kritického stavu na jakékoliv rovině a ať už je subjektivní interpretace jakákoliv. Na nutnosti nějaké zásadní změny se shodneme napříč politickým i ideologickým spektrem.

Číst dál...

Vrtět stranou

Nekonečný seriál o svolávání sjezdu a o nesmrtelném vedení KSČM pokračuje. Sjezd KSČM se měl konat již před rokem na jaře v roce 2020. Rozpory, důkazy o všeobecném úpadku strany se nashromáždily a mělo se již dávno uskutečnit jednání o budoucnosti strany. KSČM ve vazbě na velkoburžoazní vládu čím dál víc mutovala v sociálněliberální organizaci (1) bez samostatnosti, která přísluší straně reprezentující pracující a lidové vrstvy v kapitalistické společnosti. Nově se ukazuje, že strana nemá moc ani nad svými reprezentanty.

Číst dál...

Tak nám zabily muniční sklad!

Tak nám zabily muniční sklad!

Sedm roků (kulí) jako v Sarajevu

„Tak nám zabily muniční sklad“ řekl sekretář panu Maháčkovi, který ve službách státu vykonává důležitou a nezastupitelnou funkci ministra vnitřních důležitostí. Kromě tohoto zaměstnání byl právě stižen politickou nevolností a mazal si spánky francovkou. „A který sklad, pane Koudelka?“ otázal se Maháček nepřestávaje si masírovat spánky. „Já znám dva. Ten co před léty bouchnul v Topolovicích, a potom ten o kterém se nesmí mluvit. Vobou ale není žádná škoda.“

Číst dál...

S lidmi pro lidi, ale s oligarchy zejména

Vojtěch Filip, toho času předseda KSČM (v demisi), zvolil krajně nevhodnou metodu vyjádření soustrasti k smrti největšího kapitalisty této země. Jsou zajisté jiní i větší a mocnější vykořisťovatelé a jejich mocenské skupiny, kterým konkuroval. Ovšem Kellnerův osud kopíroval osud obnoveného kapitalismu v ČR.

Číst dál...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .